Projekty

W 2022r. Stowarzyszenie współrealizowało projekt muzyczny „Kolęda bez Granic”, poświęcony tradycji bożonarodzeniowej oraz ożywianiu dawnych zwyczajów kolędowania. Koncert zatytułowany „Kolęda bez Granic”, miał miejsce w Domu Kultury, w Ustrzykach Dolnych, w dniu 29 grudnia 2022 roku i został przygotowany przez artystów, których korzenie wywodzą się z Bieszczad. Stąd, wśród utworów muzycznych zaprezentowanych publiczności, nawiązujących typowo do polskiej tradycji, znalazły się także odniesienia do dziedzictwa wielokulturowego pogranicza.
Dzięki współfinansowaniu projektu przez Stowarzyszenie COOPERANTIS, koncert został profesjonalnie zarejestrowany oraz została zlecona produkcja filmu dokumentalno-muzycznego, który można obejrzeć tu:

Sukces tego wydarzenia kulturalnego, również za sprawą w/w produkcji filmowej, przyczyniły się do powstania w 2023 roku, kolejnej edycji „Kolędy bez Granic” o znacznie większym zasięgu i zainteresowaniu, także władz i mediów regionalnych, w tym TVP Rzeszów. Patronat medialny objęło Radio Wnet, prezentując zarejestrowany materiał audio na ogólnopolskiej antenie.

 

Stowarzyszenie COOPERANTIS, w latach 2018 – 2019, współrealizowało wraz z Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, projekt naukowo-badawczy, finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, poświęcony współpracy wyższych uczelni i organizacji pozarządowych. Projekt zatytułowany: Współpraca wyższych uczelni i organizacji pozarządowych jako animatorów społeczeństwa obywatelskiego z wykorzystaniem potencjału dziedzictwa kulturowego, (konkurs ‘DIALOG’, nr umowy 0070/DLG/2017/10), obejmował prócz krytycznej analizy materiałów zastanych (dokumenty, raporty, literatura przedmiotu – polska i zagraniczna) organizację cyklu seminariów oraz badania terenowe wykonane w czterech krajach: Wielkiej Brytanii, Austrii, Portugalii i na Słowacji. Celem było przeprowadzenie pogłębionego studium porównawczego uwarunkowań służących rozwijaniu konstruktywnych relacji  uniwersytetów i organizacje pozarządowych, jako aktywnych uczestników życia zbiorowego. Wyniki badań zostały przedstawione na otwartych dla szerokiej publiczności seminariach oraz opisane w publikacji naukowej, dostępnej tutaj.


Stowarzyszenie Cooperantis, w okresie od maja do listopada 2017 roku, realizowało zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, w ramach projektu Dyplomacja publiczna 2017. W załączonym dokumencie znajduje się opis przedsięwzięcia, kolejne etapy jego realizacji, partnerzy krajowi i międzynarodowi biorący udział w projekcie oraz osiągnięte cele. Projekt realizowany w Polsce, Wielkiej Brytanii, Australii i Ukrainie.

 

  • Sydney Australia

Sprawozdanie MERYTORYCZNE Idee jagiellońskie MSZ

Sprawozdanie z wykonania zadania publicznego MSZ

PROGRAM konferencji Idee Jagiellońskie Kraków 26.09



Stowarzyszenie obok ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Dublinie było współpatronem wydarzenia kulturalnego – koncertu muzyki typu etnofolk zespołu Supertonic Orchestra, Dublin 1.10.2016 – logotyp Stowarzyszenia widnieje na plakacie wydarzenia.


W okresie 01.09-08.09. 2016 Prezes Stowarzyszenia dr hab. Monika Banaś udzieliła profesjonalnej ekspertyzy w zakresie międzykulturowego marketingu, sposobów promocji wydarzeń w warunkach globalizacji i komunikacji wirtualnej dla międzynarodowego zespołu Supertonic Orchestra w skład którego wchodzą przedstawiciele różnych krajów: Polska, Irlandia, Włochy, USA, Hiszpania, Niemcy.


Promocja wiedzy o kulturze w formie odczytu członkini i prezes Stowarzyszenia dr hab. Moniki Banaś w Bibliotece Miejskiej w Myślenicach dot. znaczenia i wartości materialnych i duchowych dziedzictwa kulturowego na przykładzie małej architektury przydrożnej.


Promocja wiedzy o kulturach, dialogu i relacjach międzykulturowych członkini Stowarzyszenia dr Elżbiety Wiącek w XX liceum ogólnokształcącym w Krakowie (grudzień 2016).


W listopadzie i grudniu 2016 roku członkowie Stowarzyszenia rozpoczęli działania przygotowawcze i organizacyjno-konceptualne trzech konferencji naukowych o zasięgu międzynarodowym, których przeprowadzenie planowane jest na 2017 roku:

a. Oblicza postpamięci 3 – Kody i języki / Faces of Postmemory 3 – Codes and Languages (listopad 2017);

b. Wolność w kulturze: dyskurs, działanie, architektura, wartości (październik 2017).